کاندومینیوم (کاندو) چیست؟

۱۱ مرداد ۱۳۹۹
۰ دیدگاه
کاندو چیست

کاندو چیست؟

اگر از اکثر مردم بخواهید توضیح دهند کاندو یا همان کاندومینیوم چیست، به شما خواهند گفت: “کاندو چیزی است مانند آپارتمان یا خانه های شهری، با این تفاوت که شما تماما مالک آن هستید.” یا ممکن است به شما بگویند “کاندو مثل خانه است، اما بدون حیاط.” میتوان گفت هر دوی این توصیفات تا حدی صحیح هستند، اما نکات بسیار بیشتری در رابطه با کاندو و تفاوت آن با خانه و آپارتمان های معمولی وجود دارد، که در ادامه ی این مقاله به طور کامل توضیح داده خواهند شد. با ما همراه باشید.

کاندو چیست؟

کاندو که کوتاه شده ی عبارت “کاندومینیوم” است، یک اقامتگاه خصوصی است که متعلق به یک صاحب خانه یا یک خانواده می باشد. واحدهای کاندو در یک برج و یا در یک شهرک با خانه های مشابه قرار گرفته اند اگرچه در بیشتر مواقع کاندو ها در آپارتمان ها و ساختمان ها قرار دارند، اما گاهی مواقع خانه های جدا از هم نیز به عنوان کاندومینوم دیده می شوند.

در کاندو ها واحد و خانه ی شما تاما متعلق به شماست، اما سایر مکان ها بین شما و سایر خانواده های ساکن در مجموعه مشترک است. مناطقی نظیر: حیاط، گاراژ، زمین تنیس، استخر، اتاق های تفریحی یا سالن های بدنسازی. افراد در یک مجموعه، مکان های ذکر شده را با سایر واحدها به اشتراک می گذارند به همین خاطر صاحبان آپارتمان ها مجبور نیستند خودشان به صورت شخصی به این فضا ها رسیدگی کنند و از خانه نگهداری بکنند. ساده و راحت. به زبان ساده تر کاندومینیوم آپارتمانی است که توسط شما خریداری می شود و ملکی خصوصی است اما فضاهای مشترکی نیز دارد که تمامی خانواده ها از آن ها به صورت اشتراکی استفاده می کنند.

برای راحتی بیشتر، مالکان خانه ها مبلغی را به هیئت مدیره – گروهی که اعضایش معمولاً از بین خود صاحبان آپارتمان ها انتخاب میشوند – پرداخت می کنند تا برای استخدام نطافتچی، تمیز کننده استخر و سایر متخصصان برای هر تعمیر احتمالی، از آسانسورهای معیوب گرفته تا زمین گلف های آسیب دیده در مناطق مشترک از ان مبلغ استفاده کنند.

تفاوت کاندومینیوم و آپارتمان در چیست؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، تفاوت اصلی در این است که کاندو میتواند متعلق به اشخاص خصوصی بشود. یعنی در یک برج هرکدام از واحدها با خرید خانه سند مجزا دریافت می کنند، صاحب خانه اشان هستند و می توانند بر روی آن وام دریافت کنند. برخلاف آپارتمان های معمولی که کلیه واحدها معمولاً متعلق به یک شخص یا شرکتی است که واحدها را اجاره می دهد و هر کس صاحب ساختمان یا مجتمع باشد، کلیه فضاهای مشترک را نیز در اختیار دارد.

به زبانی دیگر آپارتمان را تنها می توان اجاره کرد، اما کاندو ها را میتوان خرید و یا اجاره نیز کرد. همانطور که پیش تر نیز گفته شد، در برج ها و آپارتمان های کاندومینیوم، یک هیئت مدیره برای امور آپارتمان و برج توسط همه صاحبان انتخاب شده و از آن پس هیئت مدیره کلیه فضاهای مشترک را مدیریت می کند. برای مواردی از قبیل تمیز کردن استخر و محیط های مشترک، محافظت از پارکینگ و غیره. تمامی هزینه های بوجود آمده برای فضاهای مشترک توسط هیثئت مدیره پرداخت و در نهایت از صاحب خانه ها دریافت خواهد شد.

مزایای خرید کاندو چیست؟

دلایل و مزایای زیادی وجود دارد که باعث می شود یک نفر تصمیم بگیرد به جای خرید یک خانه ی ویلایی در حومه و مرکز شهر و یا یک آپارتمان، یک کاندو بخرد. برخی از این مزایا در ادامه آورده شده است:

راحتی بیشتر و صرفه جویی در زمان: در کاندو ها دیگر لازم نیست خودتان به امور رسیدگی کنید. در صورت بروز مشکل برای خانه دیگر شما نیستید که به دنبال تعمیرکار و پروسه های آن خواهید رفت، هیئت مدیره به تمامی این موارد رسیدگی خواهد کرد و در وقت شما صرفه جویی خواهد شد.

قیمت ارزان تر: هزینه های خرید یک کاندومینیوم بسیار کمتر از یک خانه ی معمولی و خانوادگی تمام می شود. این مزیت مخصوصا برای افرادی که برای اولین بار قرار است صاحبخانه شوند، مزیت جذابی است، به خصوص اگر شما مجرد یا تازه متاهل هستید و قصد ندارید برای مدتی بچه دار شوید.

سرمایه گذاری عالی: کاندو ها در بین سرمایه گذاران نیز بسیار محبوب است. از آنجا که تعمیر و نگهداری واحد ها توسط هیئت مدیره ی مجموعه انجام می شود ، دیگر لازم نیست خریدار و صاحبخانه برای استخدام چمن زن یا بیرون آوردن زباله ها ، فردی را استخدام کند یا به مستاجر خود اعتماد کند. تمامی این امور توسط انجمن به طور ثابت انجام خواهد شد.

خانه دوم: اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که برای گذراندن تابستان و تعطیلات به یک ساحل خاص و شهر مشخص سفر می کنید، با در نظر گرفتن یک مقدار پول میتوانید صاحب یک کاندو شوید و در سایر هزینه هایتان در مجموع نیز صرفه جویی کنید. در این صورت در ایام غیر از تعطیلی با اجاره دادن کاندو کسب درامد نیز خواهید کرد.

بودن در اجتماع افراد: برخی از مردم دوست ندارند تنها زندگی کنند و آپارتمان ها می توانند فرصت های زیادی را برای بودن در اجتماع برایشان فراهم کنند. برخی افراد که در شرایط مشابه با یکدیگر قرار دارند(مانند بازنشستگان یا مجردها) می توانند از این طریق در یک فضا با هم جمع شده و از همراهی و مصاحبت با یکدگیر لذت ببرند. غیر از همسایگان، انجمن صاحبخانه ها و یا همان هیئت مدیره ی مجموعه نیز بستری برای تعامل بیشتر با افراد دیگر است.

چرا تراپارت؟

باتوجه به تمامی اطلاعات گفته شده، آیا آماده هستید که به یک کاندو بروید و یکی از آن ها را خریداری کنید؟

برای اینکار ابتدا باید با یک متخصص صحبت کنید. ما در تراپارت با بهترین و خبره ترین مشاوران گرد هم آمده ایم

تا تمامی نیازها و اولویت های شما را شناخته و باتوجه به آن ها بهترین گزینه ها را بهتان معرفی کنیم.

با مشاوره های رایگان تیم تراپارت میتوانید از خرید خود مطمئن شده و بهترین گزینه ی موجود باتوجه به بودجه و برنامه هایتان را انتخاب کنید. با ما تماس بگیرید.

 

 

ارسال دیدگاه